Počet nahlášených stížností: | 466 |
Z toho za letošní rok: | 3 |
Stále v řešení: | 8 |
Dne 23.2.2024 jsem si objednala na Tesco e-shop ON line zboží. Těsně před dodáním mně bylo sděleno, že část zboží nebude dodána ,protože položky nejsou dnes dostupné. Jednalo se o Tesco Pet Specialist Natural Aroma dřevěné stelivo 7 l. Nechtěla jsem jiné stelivo, protože mně tohle vyhovuje. Šla jsem se tedy podívat opět na e-shop, jmenované stelivo stále bylo možno objednat - nebylo nedostupné. Takže jsem dne 28.2.2024 stelivo objednala znovu. Opět bylo normálně dostupné. Tentokrát jsem objednala pouze stelivo a nic jiného. Dodávka měla být v sobotu 2. března večer. V sobotu 2.3. v 16.18 přišla SMS, že zboží je opět nedostupné na prodejně, která můj nákup připravuje. Přitom si objednávám přes E-shop a tam se nedočtu, z které prodejny bude zboží dodáváno, ani jaká je tam zásoba. Zboží je na e-shopu opět normálně dostupné. Zajímalo by mně, jak poznám, kdy si tedy můžu zboží objednat a dojde na mou adresu. Tento dotaz jsem zaslana i na příchozí e-mail z Tesca,(24.2.2024) kdy mně dodali jen část nákupu, bohužel nedošla žádná odpověď.
Tesco Pet Specialist Natural Aroma dřevěné stelivo 7 l
Ráda bych věděla jak zjistit, že mnou objednané zboží je dostupné. Nebo informaci, kdy dostupné bude.
|
Tweet |
V tomto případě se jedná o odstoupení od smlouvy ze strany prodávajícího, které je možné pouze ze zákonem stanovených důvodů nebo dohodou mezi stranami. Jedním ze zákonem stanovených důvodů je také nemožnost dodání zboží odpovídající objednávce.
Podle § 1764 občanského zákoníku však platí, že změní-li se po uzavření smlouvy okolnosti do té míry, že se plnění podle smlouvy stane pro některou ze stran obtížnější, nemění to nic na její povinnosti splnit dluh. Domníváme se tedy, že v tomto případě je smlouvu možné splnit. Spotřebitel tak dle našeho názoru může trvat na dodání objednaného zboží.
Pokud by však spotřebitel souhlasil s odstoupením od smlouvy, platí následující:
Odstoupením od smlouvy se smlouva ruší od počátku a strany si mají povinnost vrátit poskytnutá plnění. Spotřebiteli tedy odstoupením od smlouvy vzniká nárok na vrácení zaplacené částky.
Pokud prodávající nevrátí peněžní prostředky ve stanovené lhůtě, ocitá se v prodlení. Spotřebitel tak může požadovat úroky z prodlení dle § 1970 občanského zákoníku (ve výši stanovené nařízením vlády č. 351/2013 Sb.). Nevrácením částky v určené lhůtě se z ní stává bezdůvodné obohacení na straně prodávajícího, které je povinen dle § 2991 odst. 1 občanského zákoníku vydat spotřebiteli.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Žádáme společnost, aby se ke stížnosti vyjádřila. V opačném případě bude stížnost uzavřena.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Dále může spotřebitelka využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informací k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.