Počet nahlášených stížností: | 5 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dobrý den požádádal jsem jsme společnost o snížení ceny stočného za objem vody, který není vypouštěn do kanalizace, neboť vzhledem k nadprůměrným letním teplotám používám část odebírané vody k zálivce zahrady.
Společnost nabízí možnost instalace podružného vodoměru, v ceně cca 12 000,- Kč. Vzhledem k tomu množství vody, které na zálivku používám odhaduji slevu na stočném na cca 2000 Kč/rok. A tudíž jen samotná instalace vodoměru má návratnost 6 let a tedy se příliš nevyplatí. Požádal jsem tedy o stanovení slevy výpočtem podle §19 odst. 7 zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu (ZVK):
(7) Jestliže odběratel vodu dodanou vodovodem zčásti spotřebuje bez vypuštění do kanalizace a toto množství je prokazatelně větší než 30 m3 za rok, zjistí se množství vypouštěné odpadní vody do kanalizace buď měřením, nebo odborným výpočtem podle technických propočtů předložených odběratelem a ověřených provozovatelem, pokud se předem provozovatel s odběratelem nedohodli jinak.
Kde je odborný výpočet, dle mého názoru, uvedený jako plnohodnotná varianta k podružnému vodoměru. Bohužel společnost tuto variantu odmítá akceptovat a trvá pouze na instalaci podružného vodoměru.
Snížení ceny stočného pomocí výpočtu.
|
Tweet |
Dle komentáře k § 19 odst. 7 zákona o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu odečítání objemu odpadních vod má dvě zákonné podmínky. První je, že v daném roce musí být takto spotřebováno více než 30 m3 vody z vodovodu. Druhou podmínkou je, že odečítaný objem bude zjištěn měřením, odborným výpočtem nebo dohodou odběratele a provozovatele kanalizace.
Měření odečítaného objemu vod by tedy mělo probíhat vodoměrem, který bude metrologicky způsobilým měřidlem. Odběratel nese odpovědnost za správnost měření vodoměru, jakož i náklady na jeho pořízení, údržbu, odečty i výměnu. Objem odečítaných vod lze ale stanovit i pomocí odborného výpočtu, který je založen na technickém propočtu odběratele, který jej předkládá provozovateli kanalizace a ten propočet ověří. Důkazní břemeno o výši "uspořené" spotřeby nese odběratel, tedy je na něm, aby prokázal její výši. Objem odečítaných vod může být též stanoven i dohodou odběratele a provozovatele kanalizace, v níž bude určen objem nevypuštěných vod.
Náklad na zjištění objemu vody nevypuštěné do kanalizace nese odběratel, zatímco náklad na zapracování výsledků zjištění tohoto objemu do vyúčtování stočného nese provozovatel kanalizace, neboť je jeho odpovědností, aby odběrateli účtoval stočné za objem skutečně vypuštěných odpadních vod.
Z výše uvedeného vyplývá, že není povinností odběratele objem odečítaných vod měřit pomocí vodoměru a postačí tedy zmíněný odborný výpočet.
Žádáme společnost, aby se ke stížnosti vyjádřila. V opačném případě bude stížnost uzavřena.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.