Počet nahlášených stížností: | 26 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 4 |
Dne 5. 3.2024 jsem na e-shopu Vapalera.cz objednal náplně do tiskárny, číslo objednávky: ***. Zboží bylo dodáno přes Zásilkovnu 7.3.2024 a zaplaceno dobírkou (Faktura č.: ***, celkem 736,- Kč). Jelikož náplně bohužel nešlo zprovoznit (nekompatibilní kazety), 14.3.2024 jsem zaslal na e-mail prodejce Odstoupení od smlouvy a dodané zboží zaslal zpět formou zpětné zásilky přes Zásilkovnu. Potvrzení o převzetí zásilky Zásilkovnou bylo zasláno e-mailem spolu s Odstoupením od smlouvy. Prodejce na tento ani další e-mail opět nereagoval. 16.4. se mi ho podařilo telefonicky kontaktovat (pan R, majitel). Tvrdil, že na přes e-mail zaslaném Potvrzení o převzetí zásilky je nečitelný kód, a proto nedošlo k návratu peněz, a slíbil že všechno napraví po zaslání kódu. Kód zásilky *** byl prodejci zaslán e-mailem ten samý den (16.4.), ale bez výsledku. 13.5. jsem prodejci zaslal e-mailem opakovanou žádost o návrat peněz za vrácené zboží, ale opět, bez odpovědi.
náplně do tiskárny (HP X č.305xl / XXL Maximum COLOR 3YM63AE - HP 3YM61AE No.305)
návrat zaplacené částky za vrácené zboží na můj účet
|
Tweet |
Při koupi zboží na dálku má spotřebitel dle § 1829 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, 14 dnů od převzetí zboží nárok na to, aby u prodávajícího uplatnil možnost odstoupit od smlouvy bez udání důvodů.
V návaznosti na to má prodávající povinnost mu dle § 1832 odst. 1 občanského zákoníku vrátit do 14 dnů od tohoto odstoupení všechny peněžní prostředky včetně nákladů na dodání, které od něho na základě smlouvy přijal, stejným způsobem. Zákon připouští pozdržení platby jedině v případě, že spotřebitel ještě nevrátil zboží nebo neprokázal jeho odeslání. Pokud taková skutečnost nenastala, není důvod k pozdržení vrácení peněžních prostředků spotřebiteli. Spotřebiteli doporučujeme, aby si doklady prokazující odstoupení i odeslání zboží uschoval.
Pokud prodávající nevrátí peněžní prostředky ve stanovené lhůtě, ocitá se v prodlení. Spotřebitel tak může požadovat úroky z prodlení dle § 1970 občanského zákoníku (ve výši stanovené nařízením vlády č. 351/2013 Sb.). Nevrácením částky v zákonné lhůtě se z ní stává bezdůvodné obohacení na straně prodávajícího, které je povinen dle § 2991 odst. 1 občanského zákoníku vydat spotřebiteli.
Podnikatele je možné vyzvat k plnění tzv. předžalobní výzvou dle § 142a občanského soudního řádu. Zaslání předžalobní výzvy nikoho nezavazuje k podání žaloby u soudu. Ale při projednání sporu před soudem, má v případě úspěchu ten, kdo vyzval protistranu předžalobní výzvou, právo na náhradu nákladů řízení. Jejím zasláním je zároveň dlužník upozorněn na možnost uhradit dluh bez dalších soudních výdajů. Více informací ohledně náležitostí předžalobní výzvy je možné vyhledat na webové adrese www.dtest.cz/clanek-3511/predzalobni-vyzva.
Pokud prodejce nereaguje, je vhodné zvolit komunikaci v písemné formě (nejlépe doporučený dopis s dodejkou). Dopis bude zaslán na adresu sídla společnosti Vapalera s.r.o., Sídliště Pražská 2875, 58001 Havlíčkův Brod.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Dále může spotřebitel využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informací k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.