Počet nahlášených stížností: | 254 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 19 |
Dobrý den,v Datartu jsem si koupila před rokem robotický vysavač niceboy Charles 9. Po 3 měsících jsem ho reklamovala s tím,že mi začal přepisovat mapu místností. Reklamace byla uznána a kladně vyřízená. Následně po pár měsících mi vysavač přestal komunikovat úplně s aplikací. Šla jsem ho tedy reklamovat. Reklamace byla uznána,ale při přebírání mi bylo jen oznámeno,že servis cosi vyměnil a vše je v pořádku. Až doma jsem zjistila,že mám vyměněný celý vysavač s tím,že to co mi zaslali jako výměnu bylo žalostné. Starý omlácený vysavač,který mi opět nekomunikoval s telefonem. Při jízdě vysavač vydával vrzavé zvuky. Šla jsem tedy pro samou vadu vysavač reklamovat a dotazovala jsem se na to proč mi nikdo neoznámil,že je vysavač vyměněn za jiný a nikdo mi to neoznámil. Slečna na reklamaci ani nemohla najít,že by mi vysavač byl vyměněný a sama se divila,proč mi to nikdo neřekl a není to zapsané,tak jak má být o výměně. Reklamaci přijala,ale následně mi po čase přišlo,že mi byla reklamace zamítnuta a vada se neprojevila. Jaké bylo moje překvapení,když mi ho pán předával a já zjistila,že nejen že byl vysavač s rýhami,které jsem viděla už při rozbalení domu po prvotní reklamaci,ale že je prasklý i dole,čehož jsem si já doma nevšimla,protože jsem netušila,že by si někdo mohl dovolit mi vyměnit tak špatný a rozbitý kus,za zcela nový a udržovaný. Upozornila jsem tedy prodejce,že tento odpad rozhodně probírat nebudu,následně mi pan oznámil,že tato vada byla již při reklamaci a ukazoval mi fotky. Samozřejmě moje byla chyba,že jsem si vysavač nezkontrolovala již při výměně zboží,ale o tom jsem netušila. Řekla jsem prodejci,že toto prostě nepřevezmu. Zavolala jsem si na linku niceboy s dotazem jestli je toto normální a jestli oni si dělají nějakou fotodokumentaci výrobku,který odesílají jako výměnu kus za kus a mělo by se dát dohledat,jak vysavač vypadal. Toto jsem tlumočila prodejci a ten odeslal vysavač zpět na servis niceboy. Včera mi přišla zpráva,že reklamace byla zamítnuta.
Tak se tedy ptám jestli je normální,aby mi servis poslal znehodnocený kus.
Jak postupovat,protože můj původní vysavač vypadal jako nový a odmítám převzít tento polorobitý brak,protože nevím jestli nemá i skryté vady tím,že je prasklý.
A jestli mám nárok zadat zpět svůj původní vysavač,být měl vadu,ale rozhodně byl mechanicky a designově v pořádku.
Děkuji za odpověď
Niceboy Charles 9
Vrácení původního vysavače ve stavu, ve kterém byl zaslán na servis nebo výměna za nový pokud vada na starém nejde opravit.
|
Tweet |
V souladu s ustanovením § 2944 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, za poškození, ztrátu nebo zničení věci odpovídá ten, kdo ji převezme za účelem splnění své povinnosti ze smlouvy. Není rozhodné, jak ke škodě došlo, jestli někdo porušil povinnost nebo ne, zda se tak stalo při vlastním plnění závazku nebo při přepravě či skladování věci.
Reklamační protokol by v tomto případě mohl sloužit k prokázání stavu věci v době předání k reklamaci, pokud by vzhledem k povaze poškození (zjevné) bylo možné předpokládat, že bude v protokolu v rámci zhodnocení stavu věci uvedeno. Vzniklou škodu je vhodné namítnout ihned při převzetí, aby subjekt nemohl namítnout, že k ní došlo v mezidobí.
Dle § 2951 odst. 1 občanského zákoníku se škoda nahrazuje uvedením do předešlého stavu. Není-li to dobře možné, anebo žádá-li to poškozený, hradí se škoda v penězích. Při určení výše škody na věci se vychází z její obvyklé ceny v době poškození a zohlední se, co poškozený musí k obnovení nebo nahrazení funkce věci účelně vynaložit dle § 2969 odst. 1 občanského zákoníku.
Spotřebitel může uplatnit právo z vady, která se projeví u spotřebního zboží v době dvou let od převzetí. Podnikatel má dle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, povinnost vyřídit reklamaci nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na delší lhůtě. Tato lhůta se dle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR (viz sp. zn. 33 Cdo 3228/2009) vztahuje také na povinnost prodávajícího informovat spotřebitele o vyřízení reklamace.
Prodávající je povinen spotřebiteli vydat písemné potvrzení o tom, kdy spotřebitel právo uplatnil, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace spotřebitel požaduje; a dále potvrzení o datu a způsobu vyřízení reklamace, včetně potvrzení o provedení opravy a době jejího trvání, případně písemné odůvodnění zamítnutí reklamace. Nesplnění této povinnosti je správním deliktem a může být sankcionováno ze strany České obchodní inspekce, které spotřebitel může dát podnět pro porušení zákona o ochraně spotřebitele.
Pokud prodávající reklamaci zamítne a písemně odůvodní, ale spotřebiteli důvody zamítnutí nepřijdou příliš přiléhavé na tuto situaci, může se spotřebitel ještě před zahájením sporu obrátit na soudního znalce pro vypracování znaleckého posudku, kterým poté bude rozporovat odůvodnění zamítnuté reklamace. Vyjde-li posudek ve prospěch spotřebitele, je nutné se opět obrátit na prodejce (nejlépe formou doporučeného dopisu s dodejkou) s odstoupením od smlouvy z důvodu nevyřízení reklamace včas a řádně, což prokazuje právě přiložený posudek znalce. Cenu posudku lze oprávněně požadovat jako účelně vynaložený náklad spojený s reklamací (viz rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové sp. zn. 19 Co 470/2005). Seznam znalců je k dispozici na internetové stránce Ministerstva spravedlnosti ČR www.justice.cz nebo na www.dtest.cz/soudni-znalci.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Žádáme společnost, aby se ke stížnosti vyjádřila. V opačném případě bude stížnost uzavřena.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Dále může spotřebitelka využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informací k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.