Počet nahlášených stížností: | 238 |
Z toho za letošní rok: | 21 |
Stále v řešení: | 8 |
Dne 24.7.2024 jsme letěli na dovolenou na Ibizu. Plánovaný přílet byl ve 14:10. Bohužel s námi nedorazil kufr, což jsme na letišti na Ibize ihned reklamovali. Na doporučení delegátky T., která odjela se zbývajícími pasažéry na hotely, protože tam s námi nemůže čekat, jsme si vzali TAXI a na hotel se dopravili sami. Pro velké zdržení na letišti, uplatňováním reklamace, jsme přišli o již zaplacený transfer na hotel a rovněž tak i oběd, kterým jsme měli začínat. Druhý den jsme obdželi zprávu z letiště, že kufr se našel a ať si jej sami vyzvedneme. Opět po konzultaci s naší delegátkou T. jsme si vzali taxi a pro kufr na letiště zajeli. Takže cesta tam a zpět (dohromady 3 účty za TAXI v celkové hodnotě 87,35 Euro). Tímto jsme prakticky přišli o 1 den dovolené.
Smlouva o zájezdu č. ***
Proplacení účů za taxi.
|
Tweet |
Dle § 2542 občanského zákoníku odpovídá pořadatel zájezdu zákazníkovi za splnění povinností ze smlouvy o zájezdu bez zřetele na to, zda v rámci zájezdu poskytují jednotlivé služby cestovního ruchu jiné osoby.
Podle § 2537 odst. 2 musí zákazník vadu zájezdu vytknout bez zbytečného odkladu pořadateli zájezdu, jak spotřebitel učinil. Vadou zájezdu se přitom rozumí situace, kdy některá ze služeb cestovního ruchu zahrnutých do zájezdu není poskytována v souladu se smlouvou. Neodstraní-li pořadatel vadu v přiměřené lhůtě poskytnuté zákazníkem, má zákazník právo odstranit vadu sám a požadovat náhradu nezbytných nákladů.
Spotřebitel může podat písemnou reklamaci zájezdu s nárokem na slevu po návratu z dovolené. Právo na slevu se promlčí nejdříve za dva roky, ale reklamaci je nutné uplatnit co nejdříve po návratu. Na její vyřízení má cestovní kancelář 30 kalendářních dnů.
Obchodník je povinen přijmout reklamaci. V návaznosti na to je povinen spotřebiteli vydat písemné potvrzení o tom, kdy spotřebitel právo uplatnil, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace spotřebitel požaduje.
S reklamací je třeba kontaktovat přímo danou společnost, nejlépe telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu, jak již spotřebitel pravděpodobně učinil.
V tomto případě by mělo být možné podpůrně použít nezávaznou tabulku slev (odkaz zde: https://evropskyspotrebitel.cz/wp-content/uploads/2017/08/frankfurtska-tabulka.pdf), kde jsou uvedené orientační slevy v procentech podle vady, která se u zájezdu vyskytuje.
Jestliže bude reklamace zamítnuta prodávajícím nebo spotřebitel nesouhlasí s výší kompenzace, je vhodné se s prodávajícím nejprve dohodnout. V takovém případě doporučujeme prodávajícímu zaslat písemný nesouhlas s vyřízením reklamace ve formě doporučeného dopisu (tzv. na dodejku) a požádat ho o opětovné posouzení.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Žádáme společnost, aby se ke stížnosti vyjádřila. V opačném případě bude stížnost uzavřena.