Počet nahlášených stížností: | 1367 |
Z toho za letošní rok: | 9 |
Stále v řešení: | 36 |
Dobrý den,
na e-shopu Alza.cz jsem zakoupil notebook. Před koncem záruční lhůty se začaly projevovat problémy omezující jeho funkčnost.
V poslední den záruky, 20. 9. 2024, jsem dle návodu prodejce na jeho stránkách vyplnil reklamační formulář, kde jsem přesně popsal závadu, samotný notebook jsem ale dodal až o týden později. Prodejce se "chlubí", že v případě oprav často promazává disky počítačů, bylo tak nutné nejdříve najít místo pro velké množství dat z notebooku a následně je zálohovat. Navíc není snadné ze dne na den poslat na měsíc pryč počítač denně využívaný pro školní nebo pracovní potřeby.
Nic z toho ale druhá strana nebere v úvahu a produkt odmítá opravit na své náklady s tím, že byl dodán po záruce, přestože závada byla oznámena a podrobně popsána ještě v řádném termínu.
Děkuji.
ASUS ROG Zephyrus G14
odstranění závady na náklady prodávajícího
|
Tweet |
Jelikož byla smlouva uzavřena před 6. 1. 2023, vztahuje se na ni právní úprava ve znění před spotřebitelskou novelou (účinnou od 6. 1. 2023).
Spotřebitel může uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době 24 měsíců od převzetí. Podnikatel má dle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, povinnost vyřídit reklamaci a informovat o tom spotřebitele nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace. Jediná výjimka je v situaci, kdy se podnikatel se spotřebitelem výslovně dohodne na delší reklamační lhůtě. Tato lhůta se dle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR (viz sp. zn. 33 Cdo 3228/2009) vztahuje také na povinnost prodávajícího informovat spotřebitele o vyřízení reklamace.
Reklamovat zboží lze i prostředky umožňujícími dálkovou komunikaci. Lze tedy společnosti oznámit uplatnění nároků z vadného plnění např. skrze kontaktní e-mail. V tomto oznámení je vhodné popsat vady výrobku a navrhnout požadované řešení, lze přiložit i ilustrační video či fotografie vady. Prodávající pak na základě popisu může reklamaci (rovnou) vyhovět, anebo si od spotřebitele zboží vyžádat k posouzení vady. Lhůta v těchto případech běží ode dne uplatnění reklamace prostředkem umožňujícím dálkovou komunikaci; při případné přepravě zboží se lhůta staví po dobu této přepravy.
Jestliže se vada vyskytla v průběhu 24 měsíců od převzetí, je možné zboží reklamovat, a to i po uplynutí těchto 24 měsíců. V takovém případě musí spotřebitel prokázat, že se vada vyskytla ještě v průběhu 24 měsíců od převzetí.
Pokud podnikatel nevyřídí reklamaci ve stanovené době (zásadně 30 dnů), jedná se o podstatné porušení smlouvy. Dle § 2002 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, má v takovém případě spotřebitel právo odstoupit od smlouvy. Podnikatel má po odstoupení povinnost vrátit spotřebiteli kupní cenu výrobku. Odstoupení od smlouvy lze oznámit kterékoliv pobočce podnikatele možnými prostředky komunikace, přičemž je nutné identifikovat kupní smlouvu, od které spotřebitel odstupuje.
Pokud prodávající reklamaci zamítne a písemně odůvodní, ale spotřebiteli důvody zamítnutí nepřijdou příliš přiléhavé na tuto situaci, může se spotřebitel ještě před zahájením sporu obrátit na soudního znalce pro vypracování znaleckého posudku, kterým poté bude rozporovat odůvodnění zamítnuté reklamace. Vyjde-li posudek ve prospěch spotřebitele, je nutné se opět obrátit na prodejce (nejlépe formou doporučeného dopisu s dodejkou) s odstoupením od smlouvy z důvodu nevyřízení reklamace včas a řádně, což prokazuje právě přiložený posudek znalce. Cenu posudku lze oprávněně požadovat jako účelně vynaložený náklad spojený s reklamací (viz rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové sp. zn. 19 Co 470/2005). Seznam znalců je k dispozici na internetové stránce Ministerstva spravedlnosti ČR www.justice.cz nebo na www.dtest.cz/soudni-znalci.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Dobrý den,
děkuji za předání a Vaše vyjádření.
Po důkladné konzultaci s příslušným oddělením jsme zjistili, že reklamace byla neprávem zamítnuta. Za toto pochybení se omlouváme. Reklamace byla zákazníkem oznámena ještě v záruční době a zařízení bylo dodáno neprodleně po jejím nahlášení.
Abychom situaci napravili, založili jsme pro zákazníka novou reklamaci. Zařízení je nyní potřeba předat na některé z našich poboček, nebo vložit do AlzaBoxu, odkud jej zašleme do autorizovaného servisu k diagnostice. Pokud bude závada uznána jako záruční, náklady na opravu budou hrazeny naší společností.
Věříme, že tímto postupem celou situaci vyřešíme k zákazníkově spokojenosti.
Přeji hezký zbytek dne, Kateřina, Alza.cz - Oddělení Péče o zákazníky
Děkujeme společnosti za součinnost. Stížnost opět přeřazujeme zpět na spotřebitele, aby mohl informovat o dalším vývoji, až bude mít nové informace.
Žádáme spotřebitele o sdělení, v jaké fázi se stížnost nyní nachází, případně o její uzavření.
Prodávající strana mě kontaktovala, domluvili jsme se na nové reklamaci a celá záležitost byla vyřízena k mé spokojenosti.
Chtěl bych tak poděkovat dTestu za zprostředkování řešení a zároveň požádal o uzavření tohoto vlákna.
Dobrý den, děkuji za Vaše vyjádření. Na základě předchozí komunikace, bych Vás tímto ráda požádala o uzavření případu. S pozdravem Veronika, Alza.cz, Oddělení péče o zákazníky.
Na základě vyjádření obou smluvních stran stížnost uzavíráme s dosažením dohody.