Společnost


KAMENOLOMY ČR s.r.o.

Počet nahlášených stížností:1
Z toho za letošní rok:0
Stále v řešení:0
Zobrazit všechny stížnosti na společnost

#8079Vadné kamenivo dochází ke stěpení, praskání

Stav stížnosti

uzavřeno

Celková doba trvání

3 měsíce 2 hodiny

Detail stížnosti

Publikováno
18.10.2015, před 9 lety

Patrik Flegr

Znění stížnosti

Vadné dodané kamenivo dochází se stěpení v celém rozsahu dodávky.


Produkt

40 tun vadného kameniva


Požadované řešení

Odvoz vadného materiálu a návoz materiálu který bude v pořádku.


Sdílejte

Máte za to, že je obsah této stížnosti nezákonný, nebo neslučitelný s našimi smluvními podmínkami? Takový obsah můžete nahlásit zde.

Vyjádření dTestu

Publikováno
19.10.2015 09:12, před 9 lety

Pokud bylo zboží (kamenivo) zakoupeno kupujícím v postavení spotřebitele, má kupující dle § 2165 občanského zákoníku minimálně zákonnou dvouletou záruku, během níž mu náleží právo reklamovat vady zboží. Směrnice 1999/44/ES definuje spotřební zboží jako všechny hmotné movité předměty s výslovně uvedenými výjimkami (voda, plyn, elektrická energie). Spotřebitelem je osoba ve smyslu § 419, tedy fyzická osoba, která uzavírá kupní smlouvu mimo rámec své podnikatelské činnosti. Záleží v daném případě na okolnosti, zda kamenivo bylo kupováno u prodejce kupujícím mimo rámec jeho podnikatelské činnosti.

Nemá-li zboží vlastnosti, které si strany ujednaly, které kupující očekával s ohledem na povahu zboží nebo které prodávající popsal či inzeroval v reklamě, jedná se o nesplněnou jakost při převzetí. Stejně je posuzován i případ, kdy se věc nehodí k účelu, k němuž je obvykle užívána. V takovém případě může kupující uplatnit práva z vadného plnění. Pokud dodané zboží nesplňuje jakost při převzetí dle § 2161 má spotřebitel práva z odpovědnosti za vady zboží dle § 2169 občanského zákoníku, v daném případě na výměnu za bezvadné zboží, není-li to možné, na odstoupení od uzavřené kupní smlouvy a vrácení zaplacené finanční částky za zboží.

Pokud byl vadný materiál zakoupen kupujícím v postavení spotřebitele (zásadně bez uvedení IČ a nikoli k užívání k podnikatelské činnosti ), má spotřebitel minimálně zákonnou dvouletou záruku, během níž mu náleží právo reklamovat vady výrobku. Lhůtu pro vyřízení reklamace v maximální délce trvání 30 dnů upravuje zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v § 19 odst. 3. Jedině s výslovným souhlasem spotřebitele by mohla být reklamační lhůta prodloužena.

Prodejce kameniva po prokazatelně uplatněné reklamaci spotřebitelem je povinen reklamaci vyřídit do 30 dnů ode dne uplatnění a rovněž prokazatelně vyrozumět spotřebitele o způsobu jejího vyřízení. Dle zákona o ochraně spotřebitele § 19 odst. 1 je povinen vydat spotřebiteli písemné o datu a způsobu vyřízení reklamace, případně písemné odůvodnění zamítnutí reklamace. Nevydá-li prodávající toto potvrzení spotřebiteli, hrozí mu pokuta za správní delikt až do výše 3 000 000,- Kč. Dozor nad ochranou spotřebitele provádí Česká obchodní inspekce, které může spotřebitel pro případ neřešení reklamace ze strany prodejce podnět k zahájení kontroly.

Spotřebitel by měl uplatnit reklamaci dodaného zboží, co nejdříve po zjištění vady. Podle § 2161 odst. 2 občanského zákoníku platí, že uplatní-li spotřebitel reklamaci v prvních šesti měsících od převzetí věci, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí. Důkaz opaku provádí prodávající, pokud reklamaci zamítá. Odůvodnění zamítnutí reklamace by se tedy mělo vztahovat k prokázání skutečnosti, že věc nebyla vadná při převzetí, a také se musí vztahovat k vytýkané vadě. Vzhledem k síle domněnky nepovažujeme za prokázání opaku pouhé obecné tvrzení, ale ideálně prokázání opaku odborným, nejlépe znaleckým posudkem.

Pokud prodávající reklamaci zamítne a mezi stranami existuje spor o to, zda se jedná o vadu nebo nikoli, může se spotřebitel obrátit na soudního znalce z oboru, který se bude zabývat existencí a povahou vytýkané vady. Současně by se měl vyjádřit k vlastnímu odůvodnění reklamace. Vyjde-li posudek ve prospěch spotřebitele, je nutné se opět obrátit na prodejce (nejlépe formou doporučeného dopisu s dodejkou) s odstoupením od smlouvy z důvodu nevyřízení reklamace včas a řádně, což prokazuje právě přiložený posudek znalce. Cenu posudku lze oprávněně požadovat jako účelně vynaložený náklad spojený s reklamací. Seznam znalců je k dispozici na internetové stránce Ministerstva spravedlnosti ČR www.justice.cz nebo na www.dtest.cz/soudni-znalci.

Máte za to, že je obsah tohoto vyjádření nezákonný, nebo neslučitelný s našimi smluvními podmínkami? Takový obsah můžete nahlásit zde.

Vyjádření dTestu

Publikováno
18.1.2016 19:13, před 9 lety

Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít. V řešení případného sporu bude tedy možné pokračovat pouze v občanskoprávním řízení.

V případě potřeby další konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.

Máte za to, že je obsah tohoto vyjádření nezákonný, nebo neslučitelný s našimi smluvními podmínkami? Takový obsah můžete nahlásit zde.