Společnost


HP TRONIC, s.r.o. (dříve DATART INTERNATIONAL,a.s.)

Počet nahlášených stížností:260
Z toho za letošní rok:6
Stále v řešení:15
Zobrazit všechny stížnosti na společnost

Hodnocení spokojenosti

50%
50%
Toto skore je založeno na 4 stížnostech.

#81247Zamítnutá reklamace, neuvedené informace před koupí výrobku

Stav stížnosti

v řešení

Celková doba trvání

19 dnů 14 hodin

Detail stížnosti

Publikováno
15.03.2025, před 20 dny

Pavel Dlesk

Znění stížnosti

Dobrý den,
mám problém s reklamací hodinek u DATARTu.
V září 2024 jsem zakoupil zmíněného prodejce hodinky Samsung Galaxy Watch Ultra jako dárek k Vánocům. Hodinky až do Vánoc nebyly nikdy použity, byly stále zabaleny od zakoupení. Po otevření byly hodinky, zapnuty a dle instrukcí byl proveden pokus o spárování s telefonem. To se nepovedlo a hodinky tedy nešlo nijak používat. Na základě této skutečnosti proběhly 3 reklamace, viz níže.

1. Reklamace – uznána
Vyjádření technika: Symptom se projevil, zjištěna vada základní desky. Vzhledem ke konstrukčnímu řešení zařízení nutná výměna zadního krytu. Na zařízení byla provedena oprava: Výměna základní desky a zadního krytu

U hodinek, které byly zapnuté přibližně 5 minut, jinak nebyly nikdy použity, považuji tuto „opravu“ za dost velký zásah do úplně nových hodinek.
Problém i přesto s připojením trval dál.

2. Reklamace – neuznána
Vyjádření technika: Symptom popsaný zákazníkem se neprojevil, zařízení prošlo uživatelskými testy při nichž fungovalo korektně a srovnatelně s totožnými modely

Hodinky po vrácení ale stále nebylo možné propojit s telefonem.

3. Reklamace – neuznána
Vyjádření technika: Symptom popsaný zákazníkem se neprojevil.Samsung Galaxy Watch Ultra je nutné spárovat s chytrým telefonem s operačním systémem Android 11 a vyšším.

Po této reklamaci jsem dostal informaci, že je zapotřebí Android verze 11 a vyšší. Před prodejem jsem se seznámil s informací uvedenou na stránkách prodejce u daného výrobku, že kompatibilita je se systémem Android. Nikde ale nebylo zmíněno, s jakou verzí.
Průběh reklamací jsem řešil i s tzv. ombudsmanem DATARTu.
Vyjádření ombudsmana:
Velice mě mrzí, že máte s výrobkem starosti a byl jste nucen jej reklamovat. Vyžádal jsem si vyjádření servisu, dle vyjádření se popsaný symptom neprojevil. Dodávají: ,,Samsung Galaxy Watch Ultra je nutné spárovat s chytrým telefonem s operačním systémem Android 11 a vyšším. Při testování byli použity dohromady 4 mobilní telefony s Androidem 11 verze 3.1 a u všech proběhlo spárování bez problému."

Je mi líto, že pro Vás nemám lepší zprávy. Stanovisko servisu je jednoznačné a my jej nemůžeme nijak změnit.


Bohužel s jeho vyjádřením nedokážu souhlasit. Nikde na stránkách u daného výrobku neuvádí že hodinky jsou kompatibilní s chytrým telefonem se systémem Android verze 11 a vyšší. Uvádí pouze Android.
Mám tedy za to, že mi prodejce před prodejem nedostatečně informoval, a i nadále tyto informace nikde neuvádí. Chci se tedy zeptat, jak dále v rámci reklamací s daným prodejcem postupovat.
V přílohách zasílám, technické zprávy, informace z webových stránek prodejce a konečné vyjádření ombudsmana DATARTu.


Produkt

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch Ultra (https://www.datart.cz/chytre-hodinky-samsung-galaxy-watch-ultra-lte-titanium-silver-sm-l705fztaeue.html#popis)


Požadované řešení

Vrácení peněz (odstoupení od smlouvy)


Sdílejte

Máte za to, že je obsah této stížnosti nezákonný, nebo neslučitelný s našimi smluvními podmínkami? Takový obsah můžete nahlásit zde.

Vyjádření dTestu

Publikováno
21.3.2025 17:11, před 13 dny

Před uzavřením smlouvy je prodávající dle § 1811 odst. 2 písm. b) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, povinen sdělit kupujícímu popis hlavních vlastností zboží, zároveň má povinnost kupujícího řádně informovat o způsobu použití výrobku (dle § 9 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele). Jestliže tak neučiní, mohl by se dopustit přestupku a mohl by tak být pokutován Českou obchodní inspekcí.

Spotřebitel může uplatnit právo z vady, která se projeví u spotřebního zboží v době dvou let od převzetí. Podnikatel má dle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, povinnost vyřídit reklamaci nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na delší lhůtě. Tato lhůta se dle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR (viz sp. zn. 33 Cdo 3228/2009) vztahuje také na povinnost prodávajícího informovat spotřebitele o vyřízení reklamace.

Pokud podnikatel nevyřídí reklamaci ve stanovené době (zásadně 30 dnů), může spotřebitel od smlouvy odstoupit nebo požadovat přiměřenou slevu dle § 19 odst. 4 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Podnikatel má po odstoupení povinnost vrátit spotřebiteli kupní cenu výrobku. Odstoupení od smlouvy lze oznámit kterékoliv pobočce podnikatele možnými prostředky komunikace, přičemž je nutné identifikovat kupní smlouvu, od které spotřebitel odstupuje.

Uplatní-li spotřebitel reklamaci v průběhu jednoho roku (pro zboží zakoupené před 6. 1. 2023 v průběhu šesti měsíců) od převzetí věci, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí (viz § 2161 odst. 5 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, resp. § 2161 odst. 2 občanského zákoníku ve znění před novelou ze dne 6. 1. 2023). Důkaz opaku provádí prodávající, pokud reklamaci zamítá. Odůvodnění zamítnutí reklamace by se tedy mělo vztahovat k prokázání skutečnosti, že věc nebyla vadná při převzetí, a také se musí vztahovat k vytýkané vadě. Vzhledem k síle domněnky nepovažujeme za prokázání opaku pouhé obecné tvrzení, ale ideálně prokázání opaku odborným, nejlépe znaleckým posudkem.

Informace o kompatibilitě hodinek je zásadní, a z toho důvodu by měla být s ohledem na § 1811 občanského zákoníku, jak je popsáno v úvodu, uvedena v popisu zboží. Jestliže prodávající v popisu uvádí, že jsou hodinky kompatibilní s operačním systémem Android, přestože tomu tak ve skutečnosti není, jedná se o vadu. Spotřebitel má tak právo zboží reklamovat. První reklamace byla společností uznána, avšak nedošlo k odstranění vady, tedy nemožnosti spárovat hodinky s mobilním telefonem. Z toho důvodu nebyla tato první reklamace vyřízena řádně.

Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.

Máte za to, že je obsah tohoto vyjádření nezákonný, nebo neslučitelný s našimi smluvními podmínkami? Takový obsah můžete nahlásit zde.
Nyní se čeká na vyjádření společnosti.