Počet nahlášených stížností: | 3 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Zakoupili jsme na e-shopu náhradní díl na motorovou pilu. Pán uváděl, ze se jedná o značku Stihl, kterou jsme chtěli. Válec stál 1890kč. Po 5hod provozu se válec zadřel. Pán po telefonickém rozhovoru řekl, ze výrobek není stihl, i když na faktuře je,že olej do pily se musí ředit v jiném poměru než u stihl, na to jsme ale upozorněni nebyli. Reklamaci odmítá, nabízi nákup nového válce se slevou
Válec Stihl MS440 - 12mm
Chceme vrátit peníze, pán nejspíš prodává padělky
|
Tweet |
V případě, že podnikatel propaguje výrobek způsobem, který u spotřebitele může vyvolat dojem, že byl vyroben určitým výrobcem, ačkoliv tomu tak není, lze takovou formu propagace považovat za klamavou reklamu, která je zakázána zákonem o ochraně spotřebitele. Používání klamavých obchodních praktik je správním deliktem podle tohoto zákona a podnikateli může být uložena pokuta až do výše 5000000 Kč. Dozorovým orgánem v této oblasti je Česká obchodní inspekce, které může spotřebitel podat podnět k prošetření.
Prodávající je povinen řádně informovat spotřebitele o vlastnostech prodávaných výrobků nebo charakteru poskytovaných služeb, o způsobu použití a údržby výrobku a o nebezpečí, které vyplývá z jeho nesprávného použití nebo údržby, jakož i o riziku souvisejícím s poskytovanou službou. Jestliže je to potřebné s ohledem na povahu výrobku, způsob a dobu jeho užívání, je prodávající povinen zajistit, aby tyto informace byly obsaženy v přiloženém písemném návodu a aby byly srozumitelné.
Pokud podnikatel poskytl spotřebiteli chybné informace o vlatnostech výrobku a způsobu jeho údržby, nelze odpovědnost za vzniklou vadu přičítat spotřebiteli. Prodávající odpovídá za vadu i v případě, že k jejímu vzniku došlo neodborným zásahem spotřebitele, pokud tento postupoval v souladu s pokyny výrobce či prodávajícího.
V tomto případě tak bude záležet především na možnosti prokázat, že prodávající nesplnil svou informační povinnost vůči spotřebiteli.
K tomu je třeba dodat, že prodávající je dle zákona vždy povinen přijmout uplatněnou reklamaci a odborně vadu posoudit. To i v případě, že je přesvědčen o neoprávněnosti reklamace a na základě zákonných důvodů reklamaci následně zamítne. Odmítnutím příjmout zboží k rekamaci se prodávající dopouští správního deliktu dle zákona o ochraně spotřebitele.
Podnikatel byl o podané stížnosti informován, bohužel však dosud neprojevil zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít. V řešení případného sporu bude tedy možné pokračovat pouze v občanskoprávním řízení.
V případě potřeby další konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.