Počet nahlášených stížností: | 1 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
V květnu jsem si u firmy zakoupila kabelku, po pěti měsících se začali trhat po stranách uši. Kabelku jsem šla ihned reklamovat, po 33 dnech mi dorazila sms, že reklamace není uznaná. Zažádala jsem si o protokol k reklamaci. Samozřejmě, že žádný připravený neměli a teprve na opětovné zažádání ho vypsali na pokladně.
Cituji: Nejedná se o závadu způsobenou vadou výrobku ani nekvalitním materiálem. Vada je způsobena běžným opotřebením.
dámská kabelka
Žádám o výměnu zboží nebo vrácení peněz za výrobek.
|
Tweet |
Obecně má prodávající povinnost vyřídit reklamaci do 30 dnů od jejího uplatnění kupujícím podle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Judikaturou bylo dovozeno, že sám prodávající musí informovat kupujícího o vyřízení reklamace. Nejčastěji tak činí sms zprávou, mailem nebo telefonicky, kdy nejpozději 30.den musí podat kupujícímu zprávu, že si může zboží vyzvednout, a to buď proto, že reklamaci uznává, nebo ji zamítá. Výše uvedené platí, nedohodne-li se prodávající se spotřebitelem jinak, například formou ustanovení v reklamačním protokolu, že bude lhůta pro vyřízení reklamace prodloužena či sám spotřebitel se bude informovat o vyřízení reklamace.
Nedodržením lhůty pro vyřízení reklamace se prodávající dopouští správního deliktu a spotřebitel by mohl podat podnět České obchodní inspekci pro porušování zákona o ochraně spotřebitele. Stížnost lze podat na regionálním či ústředním inspektorátu České obchodní inspekce, či elektronicky přes elektronickou podatelnu ČOI na adrese www.coi.cz. Česká obchodní inspekce je oprávněna porušování zákona sankcionovat ukládáním pokut.
Během prvních 24 měsíců od převzetí zboží je oprávněn spotřebitel vadné zboží reklamovat. Je pravdou, že prodejce neodpovídá za opotřebení způsobené obvyklým užíváním a z tohoto důvodu může reklamaci zamítnout, ovšem pokud se spotřebitel domnívá, že vada zboží je způsobena nekvalitním provedením výrobku, pak doporučujeme zamítnutí reklamace ihned rozporovat a obrátit se na soudního znalce, který stav výrobku ve svém posudku zhodnotí.
Pokud reklamaci prodejce zamítne, je povinen nejen vystavit reklamační protokol, ale rovněž do reklamačního protokolu uvést důvody zamítnutí reklamace, aby je spotřebitel mohl případně rozporovat.
Jestliže tedy spotřebitel nesouhlasí se zamítnutím reklamace, má možnost obrátit se na soudního znalce a rozporovat zamítnutou reklamaci pomocí znaleckého posudku. Seznam soudních znalců nalezne na internetové stránce www.justice.cz. Každý znalec poskytuje své služby za odlišných podmínek, doporučujeme tedy znalce před pořízením znaleckého posudku kontaktovat a žádat od nich tyto informace. Pokud by znalecký posudek dopadl ve prospěch spotřebitele, má právo namítat nevyřízení reklamace řádně a z tohoto důvodu přímo odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení kupní ceny výrobku. Rovněž má právo požadovat náhradu nákladů spojených s pořízeným znaleckého posudku, který dopadl v jeho prospěch, po prodávajícím dle ustanovení § 1924 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít. V řešení případného sporu bude tedy možné pokračovat pouze v občanskoprávním řízení.
V případě potřeby další konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.