Počet nahlášených stížností: | 2 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
20/5/15 byl zakoupen malý batůžek, po cca 5 měsících nošení došlo k natržení úchytu popruhu. Vzhledem k velikosti (velmi malý) nebyl používán na nošení větších a těžších předmětů, domnívali jsme se proto, že došlo k poškození vadou nebo užitím nevhodného materiálu a očekávali jsme proto opravu nebo výměnu zboží.
Reklamace však byla zamítnuta se závěrem, že se jedná o vadu způsobenou mechanickým poškozením. Zboží bylo vráceno bez jakékoli opravy.Po telefonickém rozhovoru bylo sděleno, že reklamaci zamítl výrobce, opravy neprovádí a protokol od něho nedostanu.
Se závěrem nesouhlasím. Batoh je přeci od toho, aby se používal a musí tedy určité mechanické namáhání vydržet. Pokud ne, jedná se o chybný výrobek. Zráží mne navíc, že nabyla provedena ani oprava.
Batoh Gessaci collection, zakoupeno 20/5/2015, reklamováno 19/11/15, reklamace vyřízena 11/12/15, reklamace převzata 22/12/15
Oprava nebo výměna zboží.
|
Tweet |
Kupující může uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době 24 měsíců od převzetí. Přičemž se má dle 2161 odst. 2 občanského zákoníku za to, že pokud se vada projeví v průběhu 6 měsíců od převzetí, věc byla vadná již při převzetí. Odpovědnost za vady se nevztahuje na běžné opotřebení a na mechanické poškození. Pokud se vada projeví později a mezi stranami existuje spor o to, zda se jedná o vadu nebo nikoli, může se spotřebitel obrátit na soudního znalce z oboru, který se bude zabývat existencí a povahou vytýkané vady. Současně by se měl vyjádřit k vlastnímu odůvodnění reklamace. Vyjde-li posudek ve prospěch spotřebitele, je nutné se opět obrátit na prodejce (nejlépe formou doporučeného dopisu s dodejkou) s odstoupením od smlouvy z důvodu nevyřízení reklamace včas a řádně, což prokazuje právě přiložený posudek znalce. Cenu posudku lze oprávněně požadovat jako účelně vynaložený náklad spojený s reklamací. Seznam znalců je k dispozici na internetové stránce Ministerstva spravedlnosti ČR www.justice.cz nebo na www.dtest.cz/soudni-znalci.
Při přebírání vyřízené reklamace spotřebitelem má prodejce povinnost doplnit potvrzení o datu a způsobu vyřízení reklamace, včetně potvrzení o provedení opravy a době jejího trvání, případně písemné odůvodnění zamítnutí reklamace.
Z protokolu má být jasně patrný prodejce, spotřebitel (jméno, adresa a jiné kontaktní údaje) a jejich vzájemný vztah (zpravidla datum uzavření kupní smlouvy a předmět koupě), datum uplatnění reklamace, co je obsahem reklamace (popis vady) a jaký způsob vyřízení reklamace spotřebitel požaduje (uplatněné právo např. na dodání nové věci či opravu).
Podnikatel byl o podané stížnosti informován, bohužel však dosud neprojevil zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít. V řešení případného sporu bude tedy možné pokračovat pouze v občanskoprávním řízení.
V případě potřeby další konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.