Počet nahlášených stížností: | 1 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dobrý den, dnes jsem se dostavila k řešení reklamace do stánku, kde jsem reklamovala kabát. Údajně mi jej opravili, oprava je však viditelná a nevěřím, že to vydrží... Navíc mi majitelka sdělila, že kabát je špinavý. Když jsem ji vyzvala, aby mi to do protokolu reklamace poznamenala, špinavé místa nikde nenašla. Vymlouvala se na prodavačku, která má udajně střevní potíže, která ví, že doklad od reklamace musí zákazníkovi vydat, ale neví co se dělo, proč mi ho nedala. Ano nedala, jelikož byly obě dámy domluvené... Proto jsem sdělila, že chci již od smlouvy odstoupit a navíc proplatit zbytečné cestovné, řekla mi, že mi přece kabát opravili a o cestovném nechtěla slyšet. Dokonce při rešení se tam dnes objevil její známý a nepřímo se snažil o ponižování při řešení a převzetí. Už nemám chut ani do tohoto stánku jít. Děkuji za vaši pomoc
Jedná se opakované neseriozní reklamace, tudíž zádám odstoupení od KS. Nechci se již dohadovat
|
Tweet |
Odstoupit od spotřebitelské kupní smlouvy je možné v případě, pokud nelze vadu na věci odstranit opravou, výměnou součásti nebo dodáním nové věci.
Od kupní smlouvy je také možné odstoupit z důvodu marného uplynutí lhůty pro vyřízení reklamace. Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelkou nedohodne na delší lhůtě.
Při předání zboží do reklamace má prodávající povinnost vydat spotřebitelce písemné potvrzení (reklamační protokol) o tom, kdy spotřebitelka právo uplatnila, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace spotřebitelka požaduje. Do tohoto protokolu je důležité uvést i stav zboží v době přijetí. Pokud společnost tento doklad spotřebitelce nevydala, dopustila se správního deliktu, za který ji může být udělena pokuta až do výše 3 000 000,- Kč. Dozor nad dodržováním povinností uložených zákonem o ochraně spotřebitele provádí Česká obchodní inspekce.
Má-li spotřebitelka pochyby, že její reklamace byla vyřízena řádně, je vhodné výsledek reklamace rozporovat. Silným a přesvědčivým důkazem o tom, že reklamace nebyla vyřízena s náležitou péčí, je posudek soudního znalce z oboru. Prokáže-li posudek, že vada přetrvává i po vyřízení reklamace, má spotřebitelka právo požadovat nápravu nebo má možnost přímo odstoupit od smlouvy, protože její reklamace nebyla vyřízena řádně a včas. Odstoupením od smlouvy se závazek ruší od počátku a strany si vrátí to, co si plnily. Kromě toho má také spotřebitelka právo na náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s reklamací (tedy včetně proplacení znalečného). Seznam soudních znalců je možné vyhledat mimo jiné na webové adrese www.dtest.cz/soudni-znalci.
Od společnosti jsme obdrželi následující vyjádření:
"1. Kabát který p. Petříková u nás byla reklamovat přinesla špinavý. Neřešili jsme a kabát vzali na reklamaci.
2. Kabát byl zjevně poškozen úmyslně, Opět jsem to neřešili a kabát se opravil na naše náklady.
3. p. Petříková má pravdu v tom , že jí naše prodavačka nevydala reklamační protokol, netušíme proč se tak stalo, ale stalo se, za to se majitelka obchodu osobně omluvila.
4. V první stížnosti uvádí, že kabát jsme ji vyměnili, jestli si pozná svůj kus. Ve druhé stížnosti uvádí že provedená oprava nevydrží.
5. Kabát si odmítla převzít i když reklamace proběhla, kabát má opravený ve stanovené lhůtě.
Reklamaci kvůli nevydanému reklamačnímu protokolu řešila s p. Petříkovou přímo majitelka obchodu. Obchod funguje od roku 1990 a nikdy žádné stížnosti nebyly.
Majitelka se osobně omluvila za prodavačku, běžně se samozřejmě protokol vydává. Kabát chtěla předat, p. Petříkové ukazovala flek na kabátě který tam byl už při přijetí do reklamace. P. Petříková se ohradila, že to není její flek, že ho měla jinde. Kabát je opravený na naše náklady i když reklamaci jsme mohli zamítnout z důvodu úmyslného poškození a je připravený na prodejně na vyzvednutí - to p. Petříková samozřejmě ví."
Stížnost nyní přeřazujeme na spotřebitelku, která má možnost na vývoj případu reagovat, případně jej uzavřít.
Spotřebitelka nám zaslala následující vyjádření ke stížnosti:
"Na sdělení paní majitelky ohledně špinavého kabátu. Kabát byl čerstvě vypraný - dokonce vyzvednutý z čistírny? Při přijetí reklamace jsem byla upozorněně na tmavší "fleky" na kabátě, pravděpodobně pravděpodobně od krému při balení do tašky. Na to jsem sdělila, že nereklamuji fleky, ale vytřepaný kus podšívky. Kabát nebyl jinak nikde špinavý, to je pouhá výmluva prodejny, protože když jsem si byla kabát vyzvednout, MAJITELKA nebyla schopná tu špínu najít... to je paradox? Proto si myslím, že kabát ani není můj. Opravu sice udělali, nicméně je oprava znatelná a tedy logicky předpoklád&aa cute;m, že oprava nemá dlouhého trvání. Při projednávání s majitelkou byl přítomen nějaký chlapec, který velmi nepřiměřeně reagoval na moji osobu.... Pravděpodobně syn majitelky, netuším.... Dle prvotního jednání, kdy údajně dle majitelky vždy dávají protokol o reklamaci zákazníkovi, tentokrát se nestalo a vzápětí zase reklamace nemají.... Nedovedu si však představit, jak mnou poničený kabát, opravují na vlastní náklady, potažmo špinavý kabát je najednou čistý a majitelka marně hledala fleky, že? Rozhodně trvám na sdělení kontaktu na firmu, která tento výrobek šila. O toto sdělení jsem již majitelku opakovaně písemně žádala, dodnes to nesplnila. Oprava ne vykazuje bezchybnou opravu, právě proto, že byla provedena na náklady majitelky, čemuž oprava odpovídá, nikoli firmou, která šije tyto kabáty. Reklamace a s tím spojené tahanice mi nesplnili účel pro jaký jsem si kabát kupovala. Jedu na měsíc do lázní a musela jsem si koupit kabát jiný. A nakonec mi odmítla proplatit cestovní náklady, které jsem ani neměla v úmyslu požadovat. Po takovém jednání však trvám na svých požadavcích. Bude-li třeba, využiji i vámi nabízenou možnost soudního znalce.
Děkuji za Váš čas a vaše zastoupení i pomoc"
Nemá-li věc vlastnosti, které byly sjednány nebo které se dají od věci očekávat, je věc vadná. Má-li věc vady, může spotřebitelka požadovat nápravu v podobě opravy věci. Není-li to možné, má spotřebitelka možnost požadovat dodání nové věci a není-li ani to možné, může odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení peněžních prostředků. Místo výše uvedených způsobů nápravy může spotřebitelka požadovat přiměřenou slevu.
Prodávající má povinnost vyřídit reklamaci řádně a včas. Má-li spotřebitelka pochyby, že její reklamace byla vyřízena řádně, jelikož vada nebyla dostatečně odstraněna (nesprávná oprava), je vhodné výsledek reklamace rozporovat. Silným a přesvědčivým důkazem o tom, že reklamace nebyla vyřízena s náležitou péčí, je posudek soudního znalce z oboru. Prokáže-li posudek, že vada přetrvává i po vyřízení reklamace, má spotřebitelka právo požadovat nápravu nebo má možnost přímo odstoupit od smlouvy, protože její reklamace nebyla vyřízena řádně a včas. Odstoupením od smlouvy se závazek ruší od počátku a strany si vrátí to, co si plnily. Kromě toho má také spotřebitelka právo na náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s reklamací (tedy včetně proplacení znalečného).
Stížnost nyní přeřazujeme na společnost, která má možnost na vývoj případu reagovat.
Společnost již neprojevila zájem se k případu dále vyjadřovat. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.