Společnost


MIRJAN SP. Z O.O S.K.A.

Počet nahlášených stížností:2
Z toho za letošní rok:0
Stále v řešení:0
Zobrazit všechny stížnosti na společnost

#9217Prodej poškozené sedací soupravy

Stav stížnosti

uzavřeno

Celková doba trvání

2 měsíce 19 dnů 4 hodiny

Detail stížnosti

Publikováno
11.01.2016, před 9 lety

Michaela Špachtová

Znění stížnosti

Dne 25.11.2015 mi spol.MIRJAN přivezla sedačku, kterou jsem si objednala přes internet. Řidič ji zvenku nafotil a zaplatili jsme částku 7099,-Kč. 26.11.jsem otevřela sedačku a zjistila, že je ve vnitř rozbitá.Stížnost-reklamaci (včetně fotek )jsem odeslala emailem.Byla mi nabídnutá oprava.Chtěla jsem zboží vrátit.Bylo mi sděleno, že si pro zboží přijedou, ale já budu muset zaplatit 710,-Kč.
občanský zákoník § 2161 odst. 2 :
Prodávající ze zákona odpovídá kupujícímu, že věc při převzetí nemá vady. Projeví-li se vada v průběhu šesti měsíců od převzetí, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí. Kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí.


Produkt

http://www.top-nabytek24.cz/rohove-sedaci-soupravy/1413-rohova-sedaci-souprava-picanto.html


Požadované řešení

Na mé návrhy řešení
(-sleva 20% z ceny
-výměnu sedačky za novou-nepoškozenou
-vrácení zboží ( navrácení celé částky tj.7099,-Kč )-odvoz na náklady společnosti)
mi odpověděli:
Vážená paní Špachtová, bohužel Vaše žádost byla zamítnuta. Podpisem předávacího protokolu zákazník potvrzuje, že zboží, které převzal bylo doručeno v pořádku a bez poškození. Předávané zboží je na místě kontrolováno a nemáme informaci od řidičů, že by doručená sedací souprava byla nějakým způsobem poškozena.


Sdílejte

Máte za to, že je obsah této stížnosti nezákonný, nebo neslučitelný s našimi smluvními podmínkami? Takový obsah můžete nahlásit zde.

Vyjádření dTestu

Publikováno
20.1.2016 14:16, před 9 lety

V tuto chvíli má spotřebitelka k dispozici dva možné postupy. Prvním z nich je uplatnění reklamace pro zaslání vadného zboží neodpovídajícího uzavřené kupní smlouvě a druhým odstoupení od smlouvy bez udání důvodu podle § 1829 občanského zákoníku.

V případě reklamace zaslaného zboží se jedná se o postup dle § 2161 odst. 1 písm. a) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Zde je upravena jakost zboží při převzetí, což obsahuje i to, že věc má vlastnosti, jaké si strany ujednaly. Prodejce je následně povinen tuto vadu odstranit postupem dle § 2169 odst. 1 výše uvedeného zákona, tedy buď vadu opravit, nebo vadu napravit výměnou za nový kus, který by již odpovídal objednávce a až pokud by ani toto nebylo možné, tak přijmout odstoupení od smlouvy a vrátit spotřebitelce plnou kupní cenu. Místo výše uvedených způsobů nápravy může spotřebitelka žádat přiměřenou slevu. Po vyřízení reklamace má pak spotřebitelka právo požadovat proplacení nákladů účelně vynaložených k uplatnění reklamace (tedy typicky právě dopravné), dle § 1924 výše uvedeného zákona. Reklamaci je prodejce povinen vyřídit nejpozději do 30 dní, dle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Pokud se vada na zboží projeví v prvních šesti měsících od převzetí zboží, musela by společnost v případě soudního sporu prokázat, že věc nebyla vadná již v době převzetí.

Pokud se spotřebitelka rozhodne využít svého práva daného § 1829 občanského zákoníku pro smlouvy uzavřené distančním způsobem, tedy za použití prostředků komunikace na dálku (do této kategorie spadá rovněž veřejná komunikační síť jako je internet, popřípadě i elektronická pošta), může odstoupit od uzavřené kupní smlouvy ve lhůtě 14 dnů ode dne převzetí zboží (v této lhůtě stačí zaslat odstoupení od smlouvy, zboží může být zasláno později). Toto ustanovení na ochranu spotřebitele (tj. slabší smluvní strany, to znamená za předpokladu, že nákup nebyl učiněn v rámci podnikatelské činnosti kupujícího) je v právní úpravě zakotveno z důvodu, že si kupující nemůže zboží vyzkoušet ani reálně prohlédnout před uzavřením smlouvy, tak jako při nákupu v tzv. kamenné prodejně. Spotřebitelka pak může využít tohoto práva, aniž by musela své rozhodnutí jakkoliv prodejci zdůvodňovat. Toto právo musí prodávající vždy respektovat. Případné výjimky z práva na odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů uzavřené na dálku jsou taxativně (jedná se o uzavřený výčet) dány zákonem v § 1837 a § 1840 občanského zákoníku. Tudíž je nelze prodávajícím v neprospěch spotřebitelky rozšiřovat.

Prodávající má také ze zákona povinnost informovat spotřebitelku, že v případě odstoupení od smlouvy ponese náklady spojené s navrácením zboží spotřebitelka. Prodávající tuto informaci ve svých obchodních podmínkách uvádí, spotřebitelka by tedy v takovém případě musela uhradit zaslání zboží zpět prodávajícímu.

Vzhledem k tomu, že je prodávající zahraniční podnikatelský subjekt, doporučujeme spotřebitelce, aby se obrátila na Evropské spotřebitelské centrum na internetových stránkách www.evropskyspotrebitel.cz, které bezplatně pomáhá spotřebitelům řešit spory s obchodníky z jiného členského státu EU, Islandu nebo Norska.

Máte za to, že je obsah tohoto vyjádření nezákonný, nebo neslučitelný s našimi smluvními podmínkami? Takový obsah můžete nahlásit zde.

Vyjádření dTestu

Publikováno
30.3.2016 18:18, před 9 lety

Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít. V řešení případného sporu bude tedy možné pokračovat pouze v občanskoprávním řízení.

V případě potřeby další konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.

Máte za to, že je obsah tohoto vyjádření nezákonný, nebo neslučitelný s našimi smluvními podmínkami? Takový obsah můžete nahlásit zde.