Počet nahlášených stížností: | 2 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Objednali jsme si s přítelkyní zájezd na karneval do Benátek v termínu 4. 2. – 7. 2. v ceně 5.998 Kč u CK QUALITY TRAVEL prostřednictvím webových stránek dané CK. Dne 1. 2. 2016 jsem na CK volal ohledně pokynů, které jsme neobdrželi. Bylo mi řečeno, že pokyny mně dojdou na email do druhého dne (2. 2. 2016). Žádné pokyny dne 2. 2. 2016 nepřišly, po dalším telefonátu z mé strany ohledně zaslání pokynů, jsem obdržel odpověď, že CK má chybu v systému a pokyny zašlou hned jak to půjde. O zhruba hodinu později jsem obdržel telefonát od CK a bylo mi po telefonu oznámeno, že se zájezd zrušil důvodu nenaplnění kapacity.
Byl nám nabídnut jiný zájezd, po této zkušenosti jsem však odmítl. Bylo mi řečeno, že se celá záležitost předá na finanční oddělení, kde mi vystavili fakturu na vrácení peněz se splatností 3 týdny (do 24. 2. 2016)
Doba splatnosti uplynula a peníze stále nebyly navráceny. Přečetl jsem si již stížnost od paní Hanákové zde na dtestu. Zítra pošlu doporučeně výzvu k zaplacení neuhrazené částky a předám záležitost pčr. Po přečtení několika recenzí jsem zjistil, že nejsme jediní, kteří mají s CK podobné zkušenosti. Škoda, že jsem si je nepřečetl dříve. Chtěl jsem vás poprosit o radu, jak se máme domoci navrácení peněz zpět, jestliže nás nebudou kontaktovat po písemné výzvě? Po přečtení Občanského zákoníku o cestovní smlouvě jsem zjistil, že CK porušila své povinnosti již tím, že neposkytla pokyny nejpozději 7 dní před zájezdem. Navíc z prodlení platby máme nárok na 10 % z ceny zájezdu, což je zanedbatelné. Spíše bych chtěl upozornit ostatní, aby se nedostali do podobné situace a samotnou CK, aby dodržela to, k čemu se zavázala. Myslíte si, že je vhodné nahlásit záležitost na čoi? případně jaké další kroky podniknout?
Karneval v Benátkách s CK QUALITY TRAVEL, 4. 2. - 7. 2. 2016
vrácení částky za neuskutečněný zájezd
|
Tweet |
Pokud by realizace zájezdu byla podmíněna dosažením minimálního počtu účastníků, musí být tato skutečnost uvedena v cestovní smlouvě. Zároveň by v ní měla být i uvedena lhůta , ve které nejpozději musí cestovní kancelář informovat o zrušení zájezdu z důvodu nedosažení minimálního počtu zákazníků.
Právo na uhrazení penále ve výši 10 % z ceny zájezdu při zrušení zájezdu jeho pořadatelem ve lhůtě kratší než dvacet dnů před jeho zahájením má spotřebitel dle § 2535 odst. 1 občanského zákoníku. Této zákonné povinnosti se lze zprostit pouze v případě, kdy pořadatel prokáže, že zájezd byl zrušen vzhledem k vyšší moci nebo v souladu s § 2528 odst. 1 občanského zákoníku (podmínkou uskutečnění zájezdu je dosažení určitého počtu zákazníků, přičemž to zároveň pořadatel musí výslovně uvést v potvrzení o zájezdu a uvést i lhůtu, ve které musí nejpozději zákazníkovi oznámit zrušení zájezdu). Ke smluvním ustanovením, která směřují proti ochraně spotřebitele, se nebude přihlížet
V případě, že pořadatel zájezdu zrušil objednaný a zaplacený zájezd před odjezdem z důvodu nenaplněné kapacity, a byla mezi smluvními stranami uzavřena dohoda o vrácení zaplacené finanční částky za neuskutečněný zájezd a zároveň vystaven dobropis se splatností 3 týdny, uplatní se obecná úprava odstoupení od smlouvy dle § 2001 a následující. Platí, že smlouva se ruší od počátku a strany zrušené smlouvy si mají vrátit, co si navzájem plnily dle pravidel o vydání bezdůvodného obohacení (§ 2993). Není-li ze strany podnikatele plněno v dohodnutém termínu, doporučujeme podnikatele k vrácení peněz prokazatelně vyzvat a určit mu přiměřenou lhůtu, termín, do kdy má plnění vrátit. Nedodrží-li stanovenou lhůtu, bude mít spotřebitel vedle práva na vrácení zaplacené kupní ceny i právo na zákonný úrok z prodlení.
Výzvu s uplatněním práva na vydání neoprávněně získané hodnoty je nutné adresovat a doručit tomu, kdo ji získal a drží. Písemná podoba není povinná, ale pro lepší důkazní pozici ji doporučujeme, nejlépe doporučeně s dodejkou. Výzva v tomto případě sehrává dvojí roli. Jednak plní funkci oznámení, že k obohacení na úkor jiného došlo a dále v souladu se zákonem určí splatnost, tj. okamžik, kdy se může spotřebitel svého nároku domáhat u soudu.
Nereaguje-li pořadatel zájezdu na emailovou korespondenci ani nezvedá telefon, je vhodné zvolit komunikaci písemnou prokazatelnou formou (doručeně, nejlépe s dodejkou), a to na aktuální adresu uvedenou ve veřejném rejstříku (EUROPA TRIP - QUALITY TRAVEL, s.r.o., 602 00 Brno - Brno-město, Malinovského náměstí 603/4). Při využití služeb poštovního provozovatele se má zásilka za doručenou třetí den ode dne odeslání (§ 573 občanského zákoníku domněnka doby dojití). Zmaří-li vědomě druhá strana (příjemce výzvy k plnění, předžalobní výzvy) dojití, platí, že řádně došlo (§ 570 občanského zákoníku) a bude vůči podnikateli takové právní jednání účinné, za předpokladu, že odesílatel je schopen prokázat odeslání zásilky.
Pokud podnikatel nesplní svůj závazek ani na základě písemné výzvy k plnění, může spotřebitel využít služeb advokáta, jehož náklady by cestovní kancelář v případě, že by nevyhověla požadavku na vydání bezdůvodného obohacení, měla hradit v rámci náhrady škody, tak jak předpokládá zákon.
Spotřebitel, který je přesvědčen, že došlo k porušení ustanovení zákona o ochraně spotřebitele, se může obrátit na regionální či ústřední inspektorát České obchodní inspekce. Adresy jednotlivých inspektorátů lze najít na www.coi.cz. Podnět lze podat i elektronicky přes elektronickou podatelnu ČOI na adrese www.coi.cz. Česká obchodní inspekce však nevstupuje do soukromoprávních vztahů. Přísluší jí kontrolovat pouze dodržování stanovených veřejnoprávních povinností podnikatelů, které jsou stanoveny v zákoně o ochraně spotřebitele.
Od 1.2.2016 je Česká obchodní inspekce subjektem zajišťujícím mimosoudní řešení spotřebitelských sporů (ADR). Cílem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je dospět ke smírnému urovnání sporu a dohodě stran. V případě, že se spotřebitel domnívá, že jej podnikatel poškodil nebo nedostál svým závazkům, má možnost zahájit řízení ADR a pokusit se tak mimosoudní cestou domoci se jeho prostřednictvím nápravy. ADR návrh zpracuje a v případě, že požadavek spotřebitele shledá za důvodný, vyzve podnikatele k vyjádření za účelem smírného dořešení sporu. Podnikatel má povinnost ADR poskytnout součinnost. V případě, že podnikatel není ochoten na navrhovanou dohodu přistoupit, ADR může ve věci vydat nezávazné odůvodněné stanovisko, které může spotřebitel užít při jeho případných dalších krocích k zajištění svého nároku.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši spotřebitelskou poradnu na telefonní lince 299 149 009. Spotřebitel může také využít mimosoudního řešení sporů při České obchodní inspekci. Více informací je možné vyhledat na webové adrese www.adr.coi.cz/cs.